Exercise

Asking about prices (2)

You are in a supermarket. There are no prices on the items and you need to ask a staff member how much things cost. Listen to the audio and respond. 

Ask how much one liter of milk costs.
Ask how much two packets of rice cost.
Ask how much 250 grams of meat and 350 grams of ham cost.
Ask how much the pears are.

out of . .