Τα φαγητά που χορταίνουν και είναι κατάλληλα για εύκολη κατανάλωση καθ’ οδόν, είναι πολύ αγαπητά και στη Γερμανία. Έτσι, τα ταχυφαγεία είναι ιδιαιτέρως προσφιλή. Τα λεγόμενα «Imbissbuden» (ταχυφαγεία) υπάρχουν παντού, όχι μόνο στις μεγαλουπόλεις. Προσφέρουν μεγάλη ποικιλία σε νόστιμα εδέσματα, αν και δεν είναι πάντα υγιεινά. Φυσικά, θα βρεις και παραδοσιακά γερμανικά πιάτα όπως ψητό λουκάνικο ή κοτόπουλο με ψωμάκι ή «Pommes» (τηγανιτές πατάτες), ωστόσο τα ταχυφαγεία στη Γερμανία καλύπτουν εδώ και καιρό και τη διεθνή κουζίνα. Εκτός από τα ψητά λουκάνικα, εξίσου δημοφιλή είναι η πίτσα, το ντονέρ κεμπάπ και τα burger. Πέρα από τα μικρά ταχυφαγεία, στη Γερμανία θα βρεις και γνωστές διεθνείς αλυσίδες εστιατορίων και ταχυφαγείων.