Με το «zu» + επίθετο εκφράζουμε ότι δεν βρίσκουμε καλή ή σωστή την ποσότητα, το μέγεθος ή την ένταση από κάτι. Το χρησιμοποιούμε, λοιπόν, όταν δεν θεωρούμε κάτι κατάλληλο ή αποδεκτό.
Das Hemd ist zu teuer.
Αυτό μπορεί να σημαίνει ότι:
1. Η τιμή του πουκαμίσου είναι αδικαιολόγητα υψηλή.
2. Η τιμή είναι λογική, αλλά δεν έχω αρκετά χρήματα για να πληρώσω για το πουκάμισο. Ή δεν είμαι διατεθειμένος να πληρώσω τόσα χρήματα για αυτό το πουκάμισο.
Σε αυτή την περίπτωση τονίζεται η υποκειμενική σημασία, δηλαδή το πουκάμισο είναι υπερβολικά ακριβό για εμένα. Για μεγαλύτερη σαφήνεια, μπορεί να χρησιμοποιηθεί και η προσωπική αντωνυμία σε δοτική πτώση:
Das Hemd ist mir zu teuer.
Όταν μιλάμε για ρούχα, χρησιμοποιείται συχνά αυτή η δομή:
Das Kleid ist mir zu groß.
Die Schuhe sind mir zu klein.
Die Hose ist mir zu lang.
Der Rock ist mir zu kurz.